Aktuality

Zde najdete aktuální zprávy z okolí festivalu. V případě, že budete chtít dostávat novinky e-mailem, zaregistrujte se k odběru e-mailového zpravodajství.

Poděkování

Poděkování

Festival Divadelní svět Brno děkuje všem, kteří měli zásluhu na úspěchu pilotního ročníku 2010: návštěvníkům,partnerům, dobrovolníkům, učínkujícím i  celému realizačnímu týmu.

Těšíme se na další setkání ve světě divadla, a to v termínu 27. května - 4. června 2011!

Více informací o přípravách i možnostech zapojení najdete brzy na naších stránkách.

» Nahoru

Zprávy z festivalového dění

Zprávy z festivalového dění

Informujeme vás o horkých novinkách festivalového dění. Zde najdete všechny aktuální informace k průběhu festivalu: 

 • Úterý 15. 6. – Cirkus Havel v Divadle Husa na provázku – od 21.15 hod před představením bude Divadlo Radost hrát na alžbětinské scéně Chybu Václava Havla, představení Pět tet se bude hrát až po Cirkusu Havel, cca kolem půlnoci.
 • Úterý 15. 6. – Dnes v 18.00 v HaDivadle bude hrát Divadlo v Celetné pouze Audienci a nikoliv Chybu, neboť onemocněl herec Jakub Špalek..
 • Neděle 13. 6. Pozor, změna místa konání: představení Orlando Furioso dnes ve 21. 00 se koná na parkovišti Veveří – u právnické fakulty.
 • Neděle 13. 6. – Dnes v 17 hod. Faidra Fitness - antické téma v moderním hávu. Kult mýtu versus kult těla. Musíte vidět! Hraje se ve Fitness Centre STAR TRAC, Holandská 24.
 • Sobota 12. 6. – Vstupenky na koncert The Plastic People of The Universe (13. 6., Stará radnice) se budou prodávat hodinu před začátkem koncertu na místě.
 • Pátek 11. 6. – Změna obsazení: Ve hře Pět tet v DHNP vystoupí místo Dagmar Havlové Pavla Tomicová.
 • Čtvrtek 10. 6. – Ruské divadlo Pejo´s wandering Dolls předvede svoji hru Mogota v Denisových sadech. Představení začíná ve 22. 30.
 • Čtvrtek 10. 6. – Páteční (11. 6.) představení NDB Svět touhy pro nemoc v souboru zrušeno.

» Nahoru

Fotografie z festivalového dění

Fotografie z festivalového dění

Celý festivalový týden bylo rozhodně co zaznamenávat a několik fotografů tak pro DSB činilo. Všechny fotografie z jednotlivých dnů naleznete ve fotografické bance.

» Nahoru

Divadelní svět očima Bohdana Holomíčka

Divadelní svět očima Bohdana Holomíčka

Jak jsme již avizovali, dvorním fotografem festivalu Divadelní svět Brno je Bohdan Holomíček. Všechno, co Bohdan na festivalu zažil a nafotil, najdete pod jednotlivými odkazy.

Fotogalerie Bohdana Holomíčka

» Nahoru

Doprava na slavnostní zahájení festivalu

Doprava na slavnostní zahájení festivalu

Firma Ford CARENT zajištuje dopravu hostů osobními auty na Špilberk – stanoviště na Husově ulici, naproti hotelu Intrnational, od 17:30. Služba je zdarma a pro veřejnost, může ji využít kdokoli. Jezdit bude několik aut, pokud zrovna není žádné k dispozici, stačí minutku vyčkat a nějaké přijede. Stanoviště bude označeno. Stejně tak bude zajištěn i odvoz po skončení akce cca mezi 21. 30 – 23. 30.

» Nahoru

Záhajení výstavy Josefa Svobody

Záhajení výstavy Josefa Svobody

Divadelní svět Brno, Institut umění – Divadelní ústav a Brněnské kulturní centrum Vás srdečně zvou na zahájení výstavy Josefa Svobody – Český scénograf světového jménav pondělí 14. června 2010 v 17 hodin v ProstorR2, Brněnské kulturní centrum, Radnická 2, Brno.

 • Úvodní slovo: Helena Albertová, kurátorka výstavy a Silvie Sanža, manažer mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno
 • Výstava potrvá do 28. 8. 2010
 • Otevřeno: úterý–sobota od 10.00 do 18.00 hod
 • vstup volný
 • podrobné informace

» Nahoru

Vernisáž výstavy Václav Havel - Občan a dramatik

Vernisáž výstavy Václav Havel - Občan a dramatik

Vernisáž výstavy Václav Havel - Občan a dramatik proběhne 13. 6. 2010 v 18.00 ve foyer Městského divadla.

Prohlédněte si také plakát.

Vernisáž výstavy - Václav Havel Vernisáž výstavy - Václav HavelVernisáž výstavy - Václav Havel

Vernisáž výstavy - Václav HavelVernisáž výstavy - Václav HavelVernisáž výstavy - Václav Havel

» Nahoru

Poslední tisková konference

Poslední tisková konference

Poslední tisková konference festivalu Divadelní svět Brno proběhla ve Freskovém sále Staré radnice. Program obstarali herci z Divadla Husa na provázku a představili obsáhlý festivalový program a ukázku z Pižďuchů Václava Havla. Obšírně byl tentokrát představen hlavně pouliční program.

Přípravy vrcholí! V pátek to spustíme!!!

Prohlédněte si fotografie.

» Nahoru

Noční zkouška na Špilberku

Noční zkouška na Špilberku

V noci z pátku na sobotu proběhla na nádvoří Špilberku zkouška na zahájení festivalového večera a premiéru hry Vladimíra Morávka Prase. Zúčastnilo se jí na sto účinkujících včetně pěveckých sborů, celého Divadla Husa na provázku a jedné výstřední kapely. Byla strašná zima, ale přesto vynikající nálada.

Brno se má na co těšit. Už za týden to spustíme.

zkouska1zkouska2

» Nahoru

Povídání s Paulem Wilsonem

Povídání s Paulem Wilsonem

Povídání a následná beseda s dvorním Havlovým překladatelem a někdejším zpěvákem skupiny Plastic People of The Universe Paulem Wilsonem se uskuteční 13.6. v 11–12 h. v „divadelní kavárně“ v prostorách Hlídky 2 na Špilberku.

Téma: „Havel on Broad Street“ – Zprávy z Americké premiéry "Odcházeni" ve Philadelphii a úvahy o tom, jak se na Havla dívá anglosaský svět.

» Nahoru

Presscentrum

Presscentrum

Novinářům bude po dobu konání festivalu k dispozici Presscentrum na adrese Radnická 2, Brno 60200 (přízemí), kde bude možnost připojení k internetu přes wifi. Dále zde bude možnost informovat se o programu a jednotlivých představení. Zde si také budete moci vyzvednout své akreditace spolu s volnými vstupenkami (viz Princip akreditace).

Press centrum bude k dispozici:
PO-PÁ 12:00-20:00
SO-NE 10:00-20:00

Princip akreditace: Na akci se novináři akreditují prostředictvím akreditačního formuláře a to nejpozději do úterý 8. 6. 2010. Na základě akreditace Vám bude v Press centru vydáno 12 vstupenek na libovolná představení. Z organizačních důvodů Vás prosíme o vyplnění Vámi vybraných představení do akreditačního formuláře, abychom Vám vstupenky zajistili. V případě pozdějšího oznámení preferovaných představení bohužel nemůžeme zajistit jejich dostupnost. Volné vstupenky Vám budou vydány v Presscentru ve stanovených časech.

Prosíme Vás o zasílání reflexí festivalu na press@bkc.cz. V případě jakáchkoliv dotazů nás kontaktujte na adrese: press@bkc.cz.

Tel.: 776 750 252 (Petra Havlišová) nebo 724 244 581 (Monika Futáková).

» Nahoru

Festival je otevřen studentům středních i vysokých škol

Festival je otevřen studentům středních i vysokých škol

Na všech festivalových prodejních místech si mohou studenti, kteří chtějí navštívit co nejvíce představení za co nejméně peněz, zakoupit studentský festivalový pas za 300 Kč.

Tento pas, zakoupený na základě dokladu o studiu na střední či vysoké škole, opravňuje k volnému vstupu na všechna divadelní představení vždy těsně před začátkem představení a obsazení volných míst až do plné kapacity hlediště.

Studenti divadelních oborů mají, po prokázání se platným dokladem o studiu, vstup volný za stejných podmínek bez studentského pasu.

studentskypas_01studentskypas_02

» Nahoru

Kabinet Havel

Kabinet Havel

V rámci festivalu se odehraje také Kabinet Havel s podtitulem Budoucnost Evropy. Debata se studenty středních a vysokých škol o identitě a směřování Evropy. Hosté: Václav Havel, Alena Wagnerová, Eva Jiřičná, Petra Procházková.

Více informací

» Nahoru

Václav Havel – občan a dramatik

Václav Havel – občan a dramatik

13.–30. 6. 2010 Městské divadlo Brno, vernisáž: 13. června v 18 hodin

Kurátorka výstavy: Helena Albertová. Produkce: Martina Černá, Barbora Kalošová. Pořadatel: Divadelní svět Brno, Institut umění – Divadelní ústav.

Výstava zachycuje premiéry divadelních her Václava Havla od začátku 60. let do současnosti na českých i zahraničních scénách. Fotografie z inscenací doprovází fotografie a dokumenty ze života Václava Havla.

Institut umění – Divadelní ústav je státní příspěvkovou organizací zřízenou Ministerstvem kultury České republiky. Hlavním posláním IDU je poskytovat české a zahraniční veřejnosti komplexní služby z oblasti divadla a dílčí služby z dalších oblastí umění (hudba, literatura, tanec, vizuální umění). IDU shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje předměty sbírkového charakteru, vztahující se k oblasti divadla, věnuje se vědeckému výzkumu, iniciuje a podílí se na mezinárodních projektech a vydává odbornou literaturu.

» Nahoru

Den otevřených dveří v brněnských divadlech

Den otevřených dveří v brněnských divadlech

Sobota 19. 6. 2010 bude dnem otevřených dveří v brněnských divadlech. Pravidelně vás informujeme, na co se můžete těšit.

Divadlo Reduta: čas: 15.00–16.30. Frekvence vstupu: 15.00, 15.30, 16.00, 16. 30. Počet osob: 20. Divadlem provede: Václav Vašák, Martin Sláma a Zuzana Ščerbová.

Divadlo Husa na provázku: Říše divů čili Den otevřených dveří v Divadle husa na provázku. Divadlo nabízí unikátní prohlídku domu pánů z Fanalu od magického podzemí až po tajemnou půdu – všemi prostory divadla včetně zákulisí provedou diváky herci divadla. Tu a tam někdo bude žonglovat, někdo se dotkne, někdo možná pořád dokola bude zpívat nějakou píseň o setkání. V průběhu dne bude možné navštívit nejen katakomby a alžbětinskou scénu, ale také herecké šatny, zkušebnu s jižní terasou, z níž je jedinečný výhled na Petrov a vzdálenou Pálavu nebo sklad kulis se zatroleně roztodivnými předměty. Vstup do divadla bude umožněn za doprovodu herců vždy 20 divákům v následujících časech: 11.00, 11.20, 11.40, 12.00, 12.20, 12.40, 13.00, 13.20 a 13.40. Nenechte si ujít příležitost a staňte se 19. června 2010 jedním z 200 diváků, kteří si v klidu projdou brněnskou Říši divů ve starobylém domě na Zelném trhu č. p. 9. Jste srdečně zváni!

HaDivadlo: Od 10 do 12 hod, prohlídky budou po 30 minutách s kapacitou vždy 20 osob, poslední prohlídka bude v 11:30. Provázet bude manažer HaDivadla Marie Navrátilová.

Divadlo Radost hraje v 10:00 pohádku „O Honzovi a zakleté princezně“. Po skončení představení provedeme diváky, pouze se vstupenkou na představení, přes prostory jeviště a šaten na dvůr, kde se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak probíhá rekonstrukce nádvoří a stavba nového Muzea loutek Radosti. Bohužel ostatní zajímavosti diváci spatřit nemohou, dílny a ateliér, kde se vyrábějí dekorace a loutky, jsou dočasně nepřístupné. V celé nádheře se vše předvede až po dokončení stavby. Přesto budou všichni zájemci vřele vítáni.

Mahenovo divadlo jako tajemný hrad hraběte Draculy. Supervize: Pavol Juráš. Čas: 10 – 12 hodin,  frekvence vstup 10:00, 10:15, 10:30, 10:45, 11:00, 11:15, 11:30, 11:45. Počet osob: 30. Mahenova činohra připravila netradiční prohlídku budovy Mahenova divadla pro rodiny s dětmi, věnovanou nejenom Slavnosti masek, ale i konci školního roku jako odměnu pro dětské diváky a tématicky zaměřenou na poslední premiéru sezony, uvedení slavného románu Brama Stokera na prknech Mahenovy činohry Nemrtvý. Neobarokní budova se promění v tajemný hrad grófa z Transylvánie a a děti si budou moci zahrát hru na hledání indicií a dostat se až do tajemné komnaty. U vstupu do budovy návštevníci obdrží mapku prohlídky, informace o historii budovy a podle indicií a značek si prohlédnou slavnostní prostory budovy , tajemná zákoutí jeviště a zákulisí až do podzemí. Nebojte se Nemrtvého, a buďte s Mahenovou činohrou u této mimořádné akce, kde se i vy stanete herci a archeology, pátrajícími po dávném tajemství ukrytém před zraky bežných diváků.

Městské divadlo Brno se v rámci mezinárodní přehlídky Divadelní svět Brno spolu s dalšími brněnskými kulturními institucemi účastní v sobotu 19. června projektu Den otevřených dveří. Svým návštěvníkům nabídne prohlídku technického zázemí Činoherní i Hudební scény, šaten umělců, skladů kostýmů, maskéren, zkušeben, baletních sálů. Trasa prohlídky povede z dvorany MdB do technického zázemí Hudební scény, na jeviště, do šaten a zázemí divadla. Odtud do zákulisí Činoherní scény (šatny, zkušebny, maskérna, rekvizitárna). Průvodci budou herci brněnského Městského divadla. První prohlídka začne v 10.00 hodin, další skupiny budou umělci provádět v časovém intervalu cca 15 minut. Poslední prohlídka se uskuteční ve 13.00 hod.

» Nahoru

Proč bychom se netěšili...

Proč bychom se netěšili...

Reklamní spot Divadelního světa Brno dokončili ve střižně studia tento týden. Pobaví, potěší a za způsobem vidění a humoru jasně rozpoznáme autorský styl režiséra Vladimíra Morávka. Herecké výkony pánů ředitelů divadel prozrazují "profesionály".

Prohlédněte si obal DVD s upoutávkami:

Upoutavka

» Nahoru

Plakát festivalu

Plakát festivalu

Festivalový plakát navrhl pro letošní ročník grafik, který často doprovází svými pracemi právě projekty spojené s Václavem Havlem. Od této chvíle až do vypuknutí festivalu, se tedy budete v ulicích i na stránkách tiskovin setkávat s tváří, kterou festivalu graficky vtiskl Joska Skalník.

plakát festivalu - barva plakát festivalu - černobíle

JOSKA SKALNÍK – po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole /užitá grafika/ v roce 1971, Státní divadelní studio, malíř písma a dekorací, později grafik. V roce 1976 pracoval v pražském kulturním středisku. Od roku 1977 byl výtvarníkem pražského divadla Činoherní klub, se kterým spolupracuje dodnes. V roce 1971 spluzaložil nezávislou kulturní organizaci Jazzová sekce. V roce 1988 spoluzaložil Volné tvůrčí sdružení Otevřený dialog. V listopadu 1989 spoluzaložil Občanské fórum. V roce 1990 se stal členem Kolegia a poradcem prezidenta Václava Havla. Od roku 1992 se věnuje svobodnému povolání malíře a grafika. Je autorem mnoha grafickych projektů, výtvarně spolupracoval s Cirkusem Alréd a dalšími projekty Ctibora Turby, s Divadlem Husa na provázku, nakladatelstvím Odeon. Je autorem mnoha výtvarných realizací pro jazzové a rockové skupiny. Vystavuje doma i v zahraničí. Žije a pracuje v Praze.

» Nahoru

Tam, kde jsem, fotím...

Tam, kde jsem, fotím...

... jsou slova Bohdana Holomíčka a my máme dobrou zprávu, že se nám ho podařilo získat pro myšlenku fotit také pro festival Divadelní svět Brno. A protože co fotit bude v ulicích Brna i v divadlech celý den a každý den, bude tady Bohdan, jeho objektiv a hlavně jeho oči s námi.

Fotograf Bohdan Holomíček je živou legendou. Jeho jméno vyslovují teoretici fotografie jedním dechem se jmény jako Koudelka, Kratochvíl, Tmej. Fotoaparát prakticky neodkládá a jeho objektiv zaměřuje všude tam, kde je život. Možná nejlépe jeho osobu definovala Anna Fárová: „Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla.”

„Hodně teoretiků si léta marně láme hlavu tím, jak to Bohdan Holomíček dělá, že jsou jeho zrnité, jednoduše komponované, na akci skoupé, v podstatě rodinné fotografie tak půvabné, že se jimi nelze přejíst. Opravdu, těžko říci.“ Tak začíná recenze Jana H. Vitvara, kterou při příležitosti Holomíčkovy výstavy v pražském Ateliéru Josefa Sudka otiskla v srpnu Mladá fronta DNES.

Na otázku, kdo vlastně je Bohdan Holomíček, odpoví on sám bez váhání: „Obyčejný člověk”.

Bohdan HolomíčekBohdan HolomíčekBohdan HolomíčekBohdan HolomíčekBohdan HolomíčekBohdan Holomíček


» Nahoru

Představení festivalu v České televizi

Představení festivalu v České televizi

V sobotu 17. dubna ve 21. 30. se na 2. programu České televize nezapomeňte podívat na letošní 3. číslo magazínu o jevištích a zákulisích divadel na jihu Moravy, s příznačným názvem: DIVADLO ŽIJE!

Kromě dalších představení, která měla premiéru v březnu, uvidíte také ukázky z Prasete a pan Petr Oslzlý představí festival.

» Nahoru

Rozhovor Václava Havla pro MF Dnes

Rozhovor Václava Havla pro MF Dnes

Před předpremiérou Prasete v divadle Archa (12. 4.) se v kanceláři exprezidenta Havla ve Voršilské ulici sešli Petr Oslzlý, Vladimír Morávek a autor divadelních her Václav Havel, patron festivalu Divadelní svět Brno. Při té příležitosti se všemi zúčastněnými připravil Karel Hvížďala rozhovor pro Mladou frontu Dnes o vzniku původního textu, koncepci dramatizace a roli malých autorských divadel po listopadu 1989. Řeč se samozřejmě vedla také o festivalu, který přesně za dva měsíce vypukne v Brně, jehož je Václav Havel patronem a který je mu dedikován. Jedna z linií festivalu, jak známo, mapuje celou jeho dramatickou tvorbu.

Rozhovor s Havlem Rohovor s HavlemRohovor s Favlem

 Fotografie: Honza Malý. Všechny fotografie najdete ve fotografické bance určené médiím.

» Nahoru

Předpremiéra hry Václava Havla „Prase“

Předpremiéra hry Václava Havla „Prase“

V pondělí 12. 4. se uskutečnila v Praze v Divadle Archa předpremiéra dosud neznámé hry Václava Havla Prase. Režijně ji připravil umělecký šéf Divadla Husa Na provázku Vladimír Morávek.

Hra po svých předpremiérách v Brně i Praze bude mít skutečnou premiéru na slavnostním zahájení festivalu Divadelní svět Brno, 12. 6. 2010. Účinkovat v ní bude také pěvecký sbor Národního divadla Brno a pan režisér Morávek chystá ještě další pověstné třešinky na dortu, které zatím nehodlá zveřejňovat.

Předpremiéra hry prase Předpremiéra hry prasePředpremiéra hry prase

Fotografie: Roman Franc. Všechny fotografie najdete ve fotografické bance určené médiím.

Prase s Havlem

Fotografie: Viktor Kronbauer.

» Nahoru

Natáčení spotu

Natáčení spotu

Po tiskové konferenci čekal na všechny zúčastněné ještě závěrečný bonbónek. Režisér DNHP Vladimír Morávek využil situace, která není tak obvyklá, totiž  že byli přítomni všichni ředitelé všech divadel a pan primátor, a natáčel první scény reklamního festivalového spotu. Všem pánům to v krojích velice slušelo, dokonce jim šel i zpěv. Popěvkem Proč bychom se netěšili... tedy tisková konference začala i skončila.

natáčení spotunatáčení spotunatáčení spotu

Fotografie: Michal Růžička - BKC. Všechny fotografie najdete ve fotografické bance určené pro média.

» Nahoru

Tisková konference

Tisková konference

Dne 31. 3. proběhla ve velkém sále Nové radnice tisková konference festivalu Divadelní svět Brno.

Začala zcela netypicky hrou se zpěvy. Na úvod totiž připravilo Divadlo Husa na provázku ukázku z nové a dosud víceméně utajené hry Václava Havla Prase. Obrovské růžové prase, děvčice v slováckých krojích a chasníci s kosárky zabydleli důstojný sálový prostor nekompromisně a jejich Proč bychom se netěšili... hřmělo sálem provázeno smíchem a potleskem všech zúčastněných.
Smál se a tleskal samozřejmě i pan primátor, který se na tiskovou konferenci dostavil opožděně, a byl přece jen maličko překvapen. Takové věci se na radnici nedějí každý den.

Tisková konference již dále pokračovala zcela standardně za účasti ředitelky festivalu DSB Dr. Pospíšilové, ředitelky BKC Mgr. Moniky Šimkové a též pánů ředitelů městských divadel. Ti všichni jsou totiž členové dramaturgické rady, a proto ti nejpovolanější vyslovit se k programu velkého červnového festivalu.

Kamery vrčely a spouště cvakaly zvláště v okamžiku, kdy ředitel  CEDu Petr Oslzlý postavil na stůl loutku Kašpárka a pan primátor Onderka si jako pohotovou odpověď nasadil na tvář usměvavou masku. Tyto momenty byly samozřejmě jen příjemným oživením konference, která seznámila všechny zúčastněné s podrobnostmi spojenými s přípravou festivalu a  programem jeho tří linií.

tisková konferencetisková konferencetisková konference

Fotografie: Michal Růžička - BKC. Všechny fotografie najdete ve fotografické bance určené pro média.

» Nahoru

Patronem festivalu je Václav Havel

Patronem festivalu je Václav Havel

Roli patrona mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno přijal pro rok 2010 pan Václav Havel. Mottem pilotního ročníku se stal jeho citát ze hry Audience: „To jsou paradoxy, co?!“

» Nahoru

Výstava Divadlo v prostoru

Výstava Divadlo v prostoru

Činnost kanceláře festivalu DSB byla zahájena výstavou fotografií ze Slavnosti masek, která trvala do do 14. listopadu 2009 v Galerii ProstorR2 na Radnické ulici. Pokud jste výstavu nestihli navštívit v Brně, můžete ji zhlédnout v Kulturním a informačním centru v Pohořelicích až do 31. ledna 201, od 1. do 26. března 2010 v Kulturním informačním centru v Rosicích a od 6. dubna do 4. května 2010 v Centru celoživotního vzdělávání v Hustopečích.

» Nahoru